Pergo LifePergo Life
Pergo LifePergo Life

Jak wyczyścić roletę rzymską?

22 września 2022
  • Udostępnij

Rolety są elementem zwiększającym komfort życia w domu czy mieszkaniu. W upalne dni odcinają dopływ światła, co pozwala na schłodzenie się pomieszczeń, zapewniają również wysoki poziom prywatności i ochrony przed wzrokiem osób z zewnątrz. Oprócz funkcji użytkowej rolety rzymskie pełnią również funkcję estetyczną. Ich wygląd stanowi dekorację pomieszczenia, w jakim się znajdują. Dużą zaletą jest także bardzo łatwe czyszczenie.

W jaki sposób można wyczyścić roletę rzymską?

Rolety rzymskie wykonywane są z tworzyw przypominających firany lub zasłony, więc są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą połączyć tradycję z nowoczesności. Obecnie dostępne są różne modele, różniące się materiałem i kolorystyką. W niektórych roletach rzymskich możliwe jest zdjęcie materiału, wypranie go i ponowne założenie. Jednak przed wykonaniem takiej czynności należy upewnić się, że z daną roletą można postąpić w taki sposób.

Delikatnie zabrudzone lub przykurzone rolety rzymskie najlepiej wyczyścić na sucho. Proces czyszczenia najlepiej wykonywać w ciągu dnia, dzięki czemu wszelkie pominięte miejsca będą od razu dobrze widoczne. Dużą zaletą jest fakt, że do czyszczenia na sucho nie trzeba demontować rolety – można zrobić to na oknie. Ocierając roletę z kurzu, warto robić to delikatnie, aby nie uszkodzić mechanizmu i nie zrzucić konstrukcji. Kurz z rolet można ścierać za pomocą szmatki, szczotki lub odkurzacza z dopasowaną końcówką.

Czyszczenie na mokro może przyjmować postać prania w pralce automatycznej lub też czyszczenia chemicznego w profesjonalnej pralni. Drugą opcję należy wybrać w sytuacji, kiedy roleta jest mocno zabrudzona, jednak ze względu na instrukcje od producenta niezalecane jest pranie ich w pralce. Taki zakaz dotyczy głównie rolet pokrytych warstwą ochronną, umożliwiającą regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

rolety w oknach
Poprzedni

Jakie osłony wybrać do przeszklonych ścian?

taras z pergola
Następny

Jaką wybrać pergolę tarasową? (Materiałowa, lamelowa z dodatkowymi przesłonami bocznymi?)