Pergo LifePergo Life
Pergo LifePergo Life

Jakie wybrać osłony zewnętrzne- rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

19 maja 2022
  • Udostępnij

Na zewnętrzną osłonę okien obecnie decyduje się praktycznie każdy posiadacz domu. Dzięki nim możliwe jest ochronienie pomieszczeń przed nagrzewaniem się, a w zimie przed uciekaniem ciepła. W zależności od rodzaju osłon zewnętrznych możliwe jest osłonięcie się od wzroku ludzi z zewnątrz, a także zaciemnienie pomieszczeń. Do najczęściej wybieranych zewnętrznych osłon okien zaliczane są rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe.

Czym charakteryzują się te zewnętrzne osłony okien i na które warto się zdecydować?

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe są świetnym i praktycznym rozwiązaniem. To, które należy wybrać, zależy przede wszystkim od tego, czego domownicy oczekują od tych osłon. Rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe zapewniają ochronę przed promieniowaniem słonecznym i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza domu. Różnicą między nimi jest to, że za pomocą żaluzji można swobodnie regulować ilość wpadającego do wnętrza światła poprzez zmianę kąta ustawienia lameli. W przypadku rolet możliwe jest wyłącznie całkowite lub częściowe zasłonienie okna.

Ze względu na to, że najwięcej ciepła ucieka z pomieszczenia przez okna, warto wyposażyć je w osłonę, która pozwoli zminimalizować straty ciepła. Rolety zewnętrzne mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne – po ich zasunięciu pomiędzy roletą a oknem tworzy się tak zwana poduszka powietrzna, zapewniająca izolację cieplną. Żaluzje fasadowe nie odznaczają się tak znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi jak rolety, jednak też pomagają częściowo hamować uciekanie ciepła z budynku.

Rolety zewnętrzne są również lepszą izolacją akustyczną niżeli żaluzje zewnętrzne, co jest szczególnie ważne dla osób mieszkających przy głównych drogach czy w głośnej okolicy. Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą zostać w pełni zautomatyzowane. Aktualnie cena rolet jest nieco niższa niż kwota, którą należy zapłacić za żaluzje, a mimo to oba rozwiązania wybierane są równie często. Mimo że rolety zewnętrzne prezentują się estetycznie, to żaluzje fasadowe są lepszą dekoracją i lepiej wpasowują się w każdy styl.

Jak widać, pomiędzy żaluzjami fasadowymi a roletami jest sporo zalet. Jeżeli głównymi cechami, na których zależy mieszańcom, jest zapewnienie termoizolacji oraz zwiększonego poziomu bezpieczeństwa, lepiej wybrać rolety zewnętrzne. W przypadku, kiedy wymagana jest możliwość regulowania światła oraz dopasowanie do stylu domu, lepiej zdecydować się na żaluzje fasadowe.

markiza przeciwsłoneczna
Poprzedni

Jak dobrać odpowiednią markizę?

roleta dzień noc
Następny

Jaką wybrać roletę dzień-noc – w kasecie czy bez?