Pergo LifePergo Life
Pergo LifePergo Life

Jaką wybrać roletę dzień-noc – w kasecie czy bez?

26 maja 2022
  • Udostępnij

Rolety dzień-noc są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które powoli wypiera klasyczne firanki i zasłony. Stanowią estetyczny dodatek, który sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych wnętrzach. Charakteryzują się stosunkowo prostą budową i nieskomplikowanym montażem. Dzięki pasom ciemniejszej tkaniny umożliwiają częściowe lub całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność, a ich dom lub mieszkanie jest narażone na ciekawskie spojrzenia.

Który rodzaj rolet dzień- noc sprawdzi się lepiej?

Zarówno rolety w kasecie, jak i te bez niej zbudowane są w charakterystyczny sposób z pasów materiału transparentnego i zaciemniającego. Rolety bez kasety nazywane są roletami wolnowiszącymi, bardzo często montuje się je w oknach o nietypowych kształtach lub dużych wymiarach. Rolety dzień-noc można montować zarówno do okna, jak i do ścian czy sufitu. W przypadku modelu bez kasety montaż jest nieco łatwiejszy niż w przypadku rolet z kasetą, jednak te drugie również można złożyć i zamontować w krótkim czasie.

Dużą zaletą rolet dzień-noc w kasecie jest łatwość utrzymania ich w czystości. Kaseta dodatkowo chroni materiał przed zabrudzeniem i zakurzeniem. W przypadku rolet wolnowiszących należy liczyć się z koniecznością dokładnego odkurzania całych rolet. Rolety w kasetach są zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i pozwala na równe rozwijanie. W przypadku rolet bez kasety nierówne rozwinięcie materiału może doprowadzić nawet do uszkodzenia rolety.

Jako że rolety dzień-noc same w sobie są dosyć mocnym dodatkiem, w niektórych przypadkach wybór modelu z kasetą pozwoli na dobre wkomponowanie ich w okno i uniknięcie efektu zatłoczenia. W przypadku dużych pomieszczeń nie ma to tak dużego znaczenia. Rolety z kasetami zazwyczaj trzeba zamawiać na wymiar, natomiast wolnowiszące modele dostępne są od ręki. Oba rodzaje są korzystne cenowo, jednak to rolety bez kaset są nieco tańsze.

Jak widać, obydwa rodzaje rolet są naprawdę dobrym wyborem, charakteryzują się estetyką i trwałością. W przypadku mniejszych pomieszczeń lub potrzeby estetycznego wykończenia warto wybrać rolety z kasetą. Jeżeli w pomieszczeniach znajdują się duże okna, a cena jest głównym czynnikiem wyboru, warto zdecydować się na rolety wolnowiszące.

Rolety zewnętrzne
Poprzedni

Jakie wybrać osłony zewnętrzne- rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

rolety w oknach
Następny

Jakie osłony wybrać do przeszklonych ścian?