Pergo LifePergo Life
Pergo LifePergo Life

Jak dobrać odpowiednią markizę?

30 marca 2022
  • Udostępnij

Markizy są jednym z najlepszych sposobów na ochronę tarasu przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi, a w deszczowe dni przed opadami. Dużą zaletą markiz jest możliwość dopasowania ich wyglądu do elewacji budynku, na którym są montowane. Dzięki temu stanowią nie tylko bardzo przydatny element użytkowy, ale również swoistą dekorację. Wybór markizy od rzetelnego producenta da gwarancję, że zostały wykonane z wysokiej jakości materiału, który nie wyblaknie, a po nagrzaniu nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu.

Na czym skupić się podczas doboru idealnej markizy?

Pierwszym, podstawowym parametrem, który należy określić przed zakupem markiz, jest ich wymiar. Tak naprawdę nie ma konieczności osłaniania za ich pomocą całej przestrzeni tarasu. Pozostawiając część tarasu bez osłony, można korzystać z niej w celu odpoczęcia w promieniach słońca, czy podczas opalania. Przed wykonaniem pomiarów warto zwrócić uwagę na to, jak mocno nasłoneczniony jest dany taras. Dzięki temu można określić optymalną długość i szerokość markizy, które zapewni optymalne nasłonecznienie.

Najczęściej wykorzystywane markizy tarasowe można podzielić na dwie grupy: z kasetą oraz bez kasety. Warianty kasetowe są nieco bardziej zaawansowane technologicznie – po złożeniu materiał wraz z ramionami wsuwa się całkowicie do kasety. Pozwala to na ochronę elementów przed zniszczeniem i niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. W przypadku markiz bez kasety po zwinięciu elementy są odsłonięte, dlatego w sezonie zimowym i jesiennym najlepiej zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych przy pomocy folii.

Oprócz wymiarów i rodzaju markizy warto skupić się również na materiale, z jakiego zostało wykonane podszycie. Wybór materiału wysokiej jakości pozwoli na korzystanie z markizy przed długie lata, bez strat w jej wyglądzie. Zaimpregnowana tkanina jest o wiele bardziej odporna na wilgoć, a także na różnego rodzaju zabrudzenia. To sprawia, że markizy praktycznie nie wymagają renowacji czy wymian. Odpowiednio dobrana kolorystyka materiału pozwoli na estetyczne dopełnienie elewacji. Obecnie dostępnych jest naprawdę sporo barw markiz, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

rolety screen
Poprzedni

Gdzie sprawdzą się rolety screen?

Rolety zewnętrzne
Następny

Jakie wybrać osłony zewnętrzne- rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?